neděle 17. června 2012

Péče o panenky - starostlivost malé i velké maminky

Pečuji o panenky z plastu a látkové , né starožitné ,ty podle mě patří do ruk restarátorům , protože neodborným zásahem se můžou zničit , ale panenky vyrobené z plastu vydrží skoro všechno .

Když si domů donesu staronovou panenku , z charity, sekáče , tak postupuji následovně :

1. Prohlídka -  pokud má panenka textilní štítky které nejdou nebo nechceme odstranit ( kvůli pozdější identifikaci ) pořídíme foto .





2. Dále postupuji podle typu panenky . Celoplastové  vydrhnu kartáčem i s vlasy ve sprchovém šamponu , snažím se panenku neutopit , takže jí po vydrhnutí nenamáčím ,ale osprchuji  . Na vlasy použiji aviváž , lépe se pak rozčesávají ( V případě panenky na horním fotu už vláskům nic nepomohlo , jsou jako spálená trvalá , tak se musím smířit s tím že bude mít vlasy jako černoušek ). Vysuším , učešu , zastřihnu co trčí a nechám uschnout . Panenky s mechanickými součástkami , hracím strojkem nikdy  nesprchuji , otírám vlkým hadříkem .                                                                        
Panenky s látkovým tělem rozeberu , hlava a končetiny jsou většinou přivázány provázkem , nebo               plastovými stahovacímy pásky .                                                                                                                   

                                                                                                              
Z těla vyndám vycpávku ( když je hodně špinavá vyměním za drcený molitan , nebo náplň do polštářů )  a vyperu ručně  taky ve sprchovém šamponu .                                                                                                
Po uschnutí znovu naplním a zkompletuji .                                                                                                 

3. Dalším bodem je oprava drobných vad , odstranění malůvek  prostě snaha o navrácení do původního stavu .  V případě  popsání propiskou aplikujeme     léčebnou kůru opalováním     . 
Na postižená místa použijeme krém ( máslo,cokoliv mastného)  a vystavíme na slunečném místě ,
čekáme až sluníčko udělá práci za nás .                                                                             
                      Jak odstranit fixu se mi zatím nepodařilo zjistit , ze starých komunistických panenek jde vydrhnout , ale panenka z měkkého plastu či gumy fixu nasaje a je na ni i sluníčko krátké . 

4. Pořízení garderoby , někdy je to na dlouhé lokty protože čím víc tím líp .  Větší panenky dostanou do výbavy i kabelky a botičky . Miminka zase deku , zavinovačku  a popřípadě i postýlku , podle nálady a nápadu .                                                                                                                                 





Postýlka , po zvednutí okrajů se změní na pytlík .

                                                                                      
5 . Posledním krokem je najít co je panenka vlastně zač . Na to potřebujeme nějakou značku , číslo . Na štítku bývá  uvedený výrobce , číslo a velikost panenky bývá vzadu na krku , na zádech . Některé panenky mají značku na chodidle a některé ji nemají vůbec .

1 komentář: