neděle 17. června 2012

Pěstujeme na balkoně 2012

V dubnu jsem psala o osázení našeho balkonu v roce 2011 - před rekonstrukcí a teď bych chtěla ukázat jak mám zelený balkon letos . Protože do nové fasády nemůžeme vrtat ( jediná výjimka jsou šňůry na prádlo ) tak mi manžel vyrobil z osb desek police jednu dvoupatrovou napříč a další jednopatrovou  podélně .

 Na dvoupatrové jsou na horní polici 2 truhlíky za sebou  v prvním jsou Afrikány a v druhém  mněla být Asarina pnoucí  , ale želbohu ze dvou sáčků koupených v Baumaxu vzešly jen asi 4 rostlinky ,tak se podělily o místo se zbytkem afrikánů .
Proti prudkému odpolednímu slunci mám nataženou od země po šňůru na prádlo nataženou stínovku .

 A jelikož mám letos afrikány pěstované doma od semínek , tak jich mám plný balkon a i parapet v pokoji .

 Ve spodním patře dvoupatrové police mám dvě feferonky , spíš jen tak pro pestrost než na použití .Kadeřavá petrželka je  hodně používaná na bramborovou kaši , pomazánek či do grilovaných rohlíků .
 Ty podivně naskládané květináče( patrové květináče ) osázené jahodami jsem objevila na  webu . Jsou spojené železnou tyčí a drží pohromadě vlastní váhou . jak jsme želbohu zjistila na jahody na balkoně naprosto nevhodné , neproudí tam vzduch a jahody jsou náchylné na plíseň .
Jahodám se daří víc v květináčích které jsou umístěny v držácích na zábradlí , tyto mají dokonce dole i vlastní misku ( koupeno v  hornbachu ) .
 Tamtéž jsem také objevila tyhle podle mě úžasné květináče .
 Jsou udělané přímo na balkonové zábradlí , dole mají nožičky kterými se přichytí . Naplněné , osázené a zalité sedí na zábradlí jako přibité a ani pořádný vítr s nimi nehnul .
Na venkovním parapětě v pokoji mám 2 x šedesátku a 1x čtyřicítku samozavlažovací truhlík


 Manžel je drátem přichytil přes průduchy co jsou v rámu oken .O ty se stará manžel a má radost z toho ,když vidí jak lidi co chodí kolem , koukají jak mu to pěkně roste .Hnojí jedenkrát týdně slabším roztokem hnojiva Floria na květ .
 Zemina v truhlících je překryta netkanou textilií , aby když prší nešplíchala ven .
       
                                                             

Péče o panenky - starostlivost malé i velké maminky

Pečuji o panenky z plastu a látkové , né starožitné ,ty podle mě patří do ruk restarátorům , protože neodborným zásahem se můžou zničit , ale panenky vyrobené z plastu vydrží skoro všechno .

Když si domů donesu staronovou panenku , z charity, sekáče , tak postupuji následovně :

1. Prohlídka -  pokud má panenka textilní štítky které nejdou nebo nechceme odstranit ( kvůli pozdější identifikaci ) pořídíme foto .





2. Dále postupuji podle typu panenky . Celoplastové  vydrhnu kartáčem i s vlasy ve sprchovém šamponu , snažím se panenku neutopit , takže jí po vydrhnutí nenamáčím ,ale osprchuji  . Na vlasy použiji aviváž , lépe se pak rozčesávají ( V případě panenky na horním fotu už vláskům nic nepomohlo , jsou jako spálená trvalá , tak se musím smířit s tím že bude mít vlasy jako černoušek ). Vysuším , učešu , zastřihnu co trčí a nechám uschnout . Panenky s mechanickými součástkami , hracím strojkem nikdy  nesprchuji , otírám vlkým hadříkem .                                                                        
Panenky s látkovým tělem rozeberu , hlava a končetiny jsou většinou přivázány provázkem , nebo               plastovými stahovacímy pásky .                                                                                                                   

                                                                                                              
Z těla vyndám vycpávku ( když je hodně špinavá vyměním za drcený molitan , nebo náplň do polštářů )  a vyperu ručně  taky ve sprchovém šamponu .                                                                                                
Po uschnutí znovu naplním a zkompletuji .                                                                                                 

3. Dalším bodem je oprava drobných vad , odstranění malůvek  prostě snaha o navrácení do původního stavu .  V případě  popsání propiskou aplikujeme     léčebnou kůru opalováním     . 
Na postižená místa použijeme krém ( máslo,cokoliv mastného)  a vystavíme na slunečném místě ,
čekáme až sluníčko udělá práci za nás .                                                                             
                      Jak odstranit fixu se mi zatím nepodařilo zjistit , ze starých komunistických panenek jde vydrhnout , ale panenka z měkkého plastu či gumy fixu nasaje a je na ni i sluníčko krátké . 

4. Pořízení garderoby , někdy je to na dlouhé lokty protože čím víc tím líp .  Větší panenky dostanou do výbavy i kabelky a botičky . Miminka zase deku , zavinovačku  a popřípadě i postýlku , podle nálady a nápadu .                                                                                                                                 





Postýlka , po zvednutí okrajů se změní na pytlík .

                                                                                      
5 . Posledním krokem je najít co je panenka vlastně zač . Na to potřebujeme nějakou značku , číslo . Na štítku bývá  uvedený výrobce , číslo a velikost panenky bývá vzadu na krku , na zádech . Některé panenky mají značku na chodidle a některé ji nemají vůbec .

sobota 2. června 2012

Oblékáme panenky - Recyklace starých ponožek

No ony ty ponožky nejsou koliktár ani tak staré ,jako spíš z nich dítkům vyroste noha , tudle vyleze palec nebo se vyklube pata , málem bych zapomněla na pračku jménem jednoponožková žroutka . Naše babičky látaly  , z mojí zkušenosti můžu říct že díra zašitá je jako magnet na novou díru . Panenkám je jedno jestli jejich součást oblečení nosil někdo na noze  a většinou používám vrchní kotníkovou část .

Růžové šaty jsou háčkované od krku  , spodní lem ponožky je obháčkovaný . Můžeme takto nadstavit i kratší ponožku . Také můžeme místo ponožky použít látku a spodní lem nepřiháčkovat ale přišít .



Další růžová sada . Halenka : uháčkovaný pruh podle sířky těla dlouhými sloupky v předposlední řadě  nahozeno na ramínka a v poslední řadě obháčkované i s rámínky . Jednou stranou se vracím dolů a při tom uháčkuju dírku na knoflík , dole je naháčkovaný lem z řetízkových ok s pikotkou . Sukně je ponožka , v pase drží dobře , protože lem ponožky nebyl vytahaný , kraj je obháčkovaný  hustě a ještě jsem ponožku hodně natahovala, tak vznikolo zvlnění . Doplněno růžovou čepicí a ještě chybí kabelka .

 Ponožka bez zůženého lemu , naháčkovaný lem ze dvou ok píchaných zepředu a dvou ze zadu plastickým vzorem . Vzadu zapínání na knoflík ,nebo patent .

Červené háčkované od krku , vzadu zapínání na knoflík .



Stejný postup , dlouhé společenské .Nahoře ponožka nastřihnutá a obšitá , byla málo pružná ,tak aby se šaty dobře oblékaly .





 Jedna pidi mimi ponožka předělaná na punčochy. Rozstřihnutá od špičky až po patu a sešitá . Druhá ponožka s mědvědem na špičce je jen ohnutá a špička je přišitá k lemu a máme hotovou dětskou čepici s pěkným obrázkem .


 Ponožka rozstřihnutá odstraněná patní šást , špička napůl a sešité .













Na hodně malou panenku se z jedné ponožky dá
ušít celá souprava .Kalhotky jsou z části od špičky po patu . Čepička a svetřík z kotníkové části . Celé šité v ruce odhadem a zkoušením .











Nakonec černé  s koněm , zakončené zbytkem nepoužité sítě do oken proti hmyzu .